Лекція Мішеля Кокореффа “Cоціальна незахищеність, расизм і бунт”
П’ятниця, 23 вересня, 19:00
Недавні соціальні заворушення у Франції ще раз показали: центральними у французькому суспільстві сьогодні є не лише трудові питання, а й проблема соціальної незахищеності. Вона стосується як мільйонів працівників, незалежно від того, чи є вони членами профспілок, так і ліцеїстів, студентів, не кажучи вже про безробітних. Те, що було названо «інституціоналізація незахищеності», дійсно існує. Це означає, що загрозою стало не тільки виключення людей на край та поза межі суспільства, а й «дестабілізація стабільного», яка загрожує складовим суспільства, побудованого на цінностях соціальної згуртованості, солідарності, перерозподілу. Така соціальна вразливість сприяє росту соціального насильства, яке проявляється, в тому числі на роботі, у формі моральних або сексуальних домагань, расизму, антисемітизму, дискримінації, зростанні ісламофобії. Саме на цьому подвійному фронті – соціальному та етно-расовому – сучасні бунти знаходять своє підґрунтя.
Цією лекцією Французький інститут в Україні та Центр візуальної культури розпочинають цикл “Місто – дискримінація, сегрегація, інтеграція – французький досвід”, який представляє дану проблему з історичної, соціологічної та демографічної точок зору.
У 2015 році в Центрі візуальної культури відбувся розроблений Французьким інститутом цикл лекцій “Міграції, ідентичності, території”, що представляв французький досвід у вивченні питань міграції і був частиною програми “Школи переміщених осіб” Київської бієнале 2015 “Київська школа”.
Мішель Кокорефф (1959) – професор факультету соціології Університету “Париж-8 Венсенн-Сен-Дені”, заступник директора Центру соціологічних та політичних досліджень Парижа (CRESPPA). Протягом двадцяти років працює над питаннями соціальних та політичних трансформацій бідних кварталів французьких передмість. Є автором численних статей та книг, серед яких “Світи наркотиків” (вид. Оділь Жакоб, 2000, у співавторстві з Домініком Дюпре), “Сила кварталів. Від злочинності до політичної ангажованості” (вид. Пайо, 2003) “Соціологія бунтів” (вид. Пайо, 2008) та “Перетворення міста. Майбутнє передмість” (вид. Ла Репюблік/Сей, 2013, у співавторстві з Дідьє Лапейронні).
Робоча мова – французька з послідовним перекладом на українську.
Вхід вільний.
Організатор: Французький інститут в Україні