«СВОЯ КІМНАТА»

фотографічний проект Євгенії Бєлорусець,
присвячений повсякденності українських квір-родин

3 травня 2012, 18:00

Виставка триває з 3 по 20 травня 2012 за адресою:

Центр візуальної культури (вул. Костянтинівська, 26, кінотеатр «Жовтень»)

Час роботи: вівторок-неділя, 12:00-21:00

У четвер, 3 травня 2012 р. о 18:00 у Центрі візуальної культури (вул. Костянтинівська, 26, кінотеатр «Жовтень») відбудеться відкриття виставки української фотохудожниці Євгенії Бєлорусець «Своя кімната». Під час відкриття відбудеться перформанс художниці Алевтини Кахідзе «До питання про статеві відмінності жителів планети Гетен».

В рамках виставкового проекту Центру візуальної культури «Образ у темряві: сучасна критична фотографія», що є частиною паралельної програми Першої Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва ARSENALE 2012.

Виставку присвячено повсякденному життю сучасних ЛГБТ та квір-сімей, що живуть в Україні, долаючи щоденні утиски та реальні загрози через свою сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність.

Квір – це політична позиція, яка відстоює альтернативу до панівних бінарних опозицій (жіноче/чоловіче, гомосексуальне/гетеросексуальне, норма/відхилення), а також до маргіналізації, соціального виключення та дискримінації за ознакою гендеру чи сексуальності.

«Своя кімната» – серія документальних фотопортретів та свідчень героїнь та героїв, зібраних художницею протягом подорожі містами України. Через фрагментарні кадри побуту, буденних радощів та переживань, Євгенія Бєлорусець та герої/ні її проекту розповідають історії свого життя, дозволяючи на мить зазирнути за щільну завісу, що повсякчас відділяє їхнє особисте життя від публічного.

Мовчання, що оточує тему гомосексуальності, дисциплінує, дискримінує щоденну реальність квір-людей. Суспільний вирок мовчання розкроює суспільство на дві частини за ознакою того, якої статі люди об’єдналися в одну сім’ю. Припис мовчання створює дві групи: тих, кому можна говорити про своє особисте життя, і тих, кому заборонено його озвучувати. Отже, одним людям приписується більше цінності і значення просто через ідею «нормальності», нормативності.

Мистецька та політична інтенція художниці полягає у тому, щоби шляхом нейтральної зйомки та діалогів із задіяними особами зробити невидиме видимим, оприлюднити приховане, тим самим долаючи відчуження та розмикаючи кордони замкненого простору, в якому учасники та учасниці цього проекту опинилися не з власної волі.

Герої/ні проекту «Своя кімната», попри ризик суспільного осуду, зголосилися розповісти про свою повсякденність, про своє життя без жодних прикрас. Тексти, записані художницею з їхніх слів, є невід’ємною частиною експозиції.

Важливим елементом художнього висловлення Євгенії Бєлорусець є намір деконструювати негативний образ трансгендерності та гомосексуальності, що будується на стереотипних уявленнях та небажанні дізнатися більше про життя квір-людей. На жаль, сьогодні рівень ксено-, гомо- та трансфобії в українському суспільстві є настільки високим, що для гомосексуальних та транссексуальних людей можливості самовизначення є дуже обмеженими.

Таке соціальне виключення може й мусить бути припиненим, і ми всі несемо за це рівну відповідальність.

На виставці буде представлено документацію акції протесту «Закривай та архівуй!» проти цензурування роботи Центру візуальної культури та виселення його зі Староакадемічного корпусу Києво-Могилянській академії, а також об’єкт, виконаний архітектором Олександром Бурлакою з нагоди цієї акції.

Кураторка: Наталія Чермалих
Архітектор: Олександр Бурлака

Організатори і партнери: Центр візуальної культури, ГО «Інсайт», журнал «Простори», Фонд ім. Гайнріха Бьолля

www.belorusets.com
http://vcrc.org.ua

Медіа про проект «Своя кімната»:

http://www.openspace.ru/art/events/details/35840/

http://www.openspace.ru/news/details/35279/

http://www.artukraine.com.ua/articles/867.html?fb_ref=.T2m6YoGzILc.like&fb_source=profile_oneline

http://zn.ua/CULTURE/tsvk_na_minnom_pole_mogilyanki-99684.html

За додатковою інформацією звертатися:

0975948013 Євгенія Бєлорусець
0672327475 Наталія Чермалих