Program

 

October 20, Friday, 19:00

Opening of “Festivities Are Cancelled!” exhibition by Hudrada curatorial group (Ukraine).

October 20, Friday, 20:00

“TO GO VISITING – an agitka by Philip Rizk” (Egypt) lecture performance (in collaboration with DAAD Artists-in-Berlin Program, Germany).

October 21, Saturday, 19:00

Opening of “Dead Souls” exhibition by Marina Naprushkina (Germany) and Oliver Ressler (Austria) and presentation of “Refugees’ Library” project and the Moabit New Neighborhoods initiative by Marina Naprushkina – Visual Culture Research Center.

October 22, Sunday, 16:00

“Ceremony” talk and screening by Phil Collins (Germany) (in collaboration with DAAD Artists-in-Berlin Program, Germany).

October 22, Sunday, 21:00

Pharmakon (USA) live performance (tickets will be available at the entrance).

October 25, Wednesday, 19:00

Opening of “Festivities Are Cancelled!” exhibition by Hudrada curatorial group (Ukraine) – Pavlo Tychyna Literary-Memorial Museum-Apartment.

October 26, Thursday, 19:00

Film Screening of “Arsenal” (1928) by Oleksandr Dovzhenko within the “Ukrainian Revolutionary Cinema Avant-Garde” series.

October 27, Friday, 19:00

Opening of “Market” exhibition (curated by Hanna Tsyba, Ukraine) – Zhytniy Market.

October 28, Saturday, 19:00

“Voice and the Traces of Time” lecture by Oksana Bulgakova (Germany).

October 29, Sunday, 19:00

“Art Censorship and Resistance Experiences in Turkey Under the State of Emergency” talk by Asena Günal and Özlem Altunok (Turkey) (in collaboration with Depo Istanbul, Turkey).

November 1, Wednesday, 19:00

Presentation of “Krytyka Polityczna Athens”: Universitas by Katja Ehrhardt (AthenSYN) and The School of Everything by Joulia Strauss (Avtonomi Akadimia) (Greece/Germany).

November 1, Wednesday, 20:00

“In Memoriam Zygmunt Bauman” by Marta Madej (Germany).

November 2, Thursday, 19:00

Film Screening of “In Spring” (1929) by Mikhail Kaufman within the “Ukrainian Revolutionary Cinema Avant-Garde” series.

November 3, Friday, 17:00

“Deep Hanging Out” presentation by Helmut Batista (Brazil).

November 3, Friday, 19:00

“Acoustic Weapons: From the Walls of Jericho to the GitMo Playlist” performance by Sebastian Bayse Schäfer (Germany).

November 4, Saturday, 16:00

“Dread Nought! Fear Not – in the Age of Anxiety” presentation by Judith Holzer and Marcel Schobel (Germany).

November 4, Saturday, 19:00

“The Fiasco of the World Revolution” lecture by Mikhail Ryklin (Germany).

November 5, Sunday

“Pirate Cinema and the New Forms of Action Against Politics and Art” talk and screenings by Jan Gerber and Sebastian Lütgert (Germany):

14:00 Revolution 1 (French): Chris Marker, Gaspard Glanz, Ute Holl, Peter Ott, et al.

17:00 Revolution 2 (October): Kira Muratova, Peter Cherkasky, Artavazd Peleshian, Ken Jacobs, et al.

20:00 Revolution 3 (Digital): Dzyga Vertov, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard, Philippe Grandrieux, et al.

November 7, Tuesday, 14:00

Experimental radio workshop. “Maidan. Walk” audiotour by Picpic (Ukraine).

November 7, Tuesday, 19:00

“A Play” performance by Valentyna Petrova (Ukraine) followed by a discussion on the freedom and the authority of speech.

November 8, Wednesday, 19:00

Presentation of the Ukrainian translation of “Frames of War: When Is Life Grievable?” book by Judith Butler by Kateryna Mishchenko, Yustyna Kravchuk and Kateryna Sergatskova (Ukraine).

November 9, Thursday, 19:00

Film Screening of “The Eleventh Year” (1928) by Dzyga Vertov within “Ukrainian Revolutionary Cinema Avant-Garde” series.

November 10, Friday, 17:00

“Final Fantasy II – 21 Translations of Purpose in Japanese – 喜怒哀楽 Kidoairaku (Joy-Furious-Sadness-Pleasure)” presentation by Hiroshi McDonald Mori (Japan).

November 10, Friday, 19:00

Opening of “Dance, Dance, Dance” exhibition (curated by Serge Klymko, Ukraine) – BURSA GALLERY.

November 11, Saturday, 12:00

“Healthy Live: Beyond Your Wildest Dreams” music performance by Aleksei Taruts (Russia) in the framework of “Dance, Dance, Dance” exhibition – BURSA GALLERY.

November 11, Saturday, 13:00

“mocumenta” presentation of a collective art project at Artists’ Studios at 33 Soshenko.

November 12, Sunday, 14:00

Experimental radio workshop. “The Matter of Mendel Beilis” audiotour by Picpic (Ukraine).

November 12, Sunday, 17:00

“From Parking Space to Park” film screening and discussion by Clara Hüneke (Germany).

November 12, Sunday, 19:00

“The Greek Case and the Murder of Pavlos Fyssas” talk by Ioulia Mermigka (Greece).

November 13, Monday, 19:00

Presentation of “Donetsk Syndrome Diagrammatic” project by Paul Chaney (Great Britain).

November 14, Tuesday, 19:00

“Snapshots from Future Occupations” talk by Noah Fischer (USA).

November 16, Thursday, 19:00

Film Screening of “The Self-Seeker” (1928) by Mykola Shpykovsky within “Ukrainian Revolutionary Cinema Avant-Garde” series.

November 17, Friday, 19:00

Film Screening of “No! No! No!” (2017) and premiere of “Armed and Dangerous” series by Mykola Ridnyi (Ukraine).

November 18, Saturday, 16:00

Experimental radio workshop. “Video Action” live performance by Dave Phillips (Switzerland) followed by a talk on sonic activism, sound as a language, humanimalism – Visual Culture Research Center.

November 18, Saturday, 19:00

“burn, on fire, alight, inflamed, glow, ablaze, fervent, go up in smoke” lecture performance by Olia Sosnovskaya (Belarus).

November 19, Sunday

Experimental radio workshop

14:00 “A Soundwalk on Soundscape and the City’s Rhythms” field recordings workshop by Elia Moretti (Czech Republic).

18:30 “To Listen to a Place” talk on the ecological approach to sound by Elia Moretti (Czech Republic).

20:30 “Mutations” concert by Dave Phillips (Switzerland).

November 22, Wednesday, 19:00

“The New Internationale: Below and Above the Nation” talk and screening by Lorenzo Marsili (Italy), Oliver Ressler (Austria) and You Mi (China) (in collaboration with Transeuropa Festival 2017, Spain and European Alternatives, France).

November, 23, Thursday, 16:00

“A Common Lexicon for Europe” international workshop by Studio 14 and Shedhalle (Greece/Switzerland/Italy/Poland/Germany).

November 23, Thursday, 19:00

Film Screening of “Perekop” (1930) by Ivan Kavaleridze within “Ukrainian Revolutionary Cinema Avant-Garde” series.

November 24, Friday, 19:00

Presentation of the Ukrainian translation of “On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century” book by Timothy Snyder by Kateryna Mishchenko and Angelina Kariakina (Ukraine).

November 25, Saturday, 19:00

Film Screening of “Glimpse” (2016-17) and artist talk by Artur Zmijewski (Poland).

November 26, Sunday, 15:00

“Petition Against the Death” performance by ORLAN (France).

The Kyiv International 2017 finnisage.

 

All events will take place at the Main Site, except where otherwise indicated.

 

Locations:

Main Site: Institute of Scientific, Technical and Economic Information (“UFO”, 180 Antonovycha St., metro Lybidska).

Visual Culture Research Center (44 Hlybochytska St., trams #14, #18 from metro Kontraktova Ploshcha).

Zhytniy Market (16 Verkhniy Val St., metro Kontraktova Ploshcha).

BURSA GALLERY (11-B Kostyantynivska St., metro Kontraktova Ploshcha).

Pavlo Tychyna Literary-Memorial Museum-Apartment (5 Tereshchenkivska St., ap. 1, 3, metro Teatralna).

Artists’ Studios at 33 Soshenko (33 Soshenko St., trolley bus #18 from metro Maidan Nezalezhnosti).

 

Parallel Program:

 

August 27 – November 5

Visual Culture Research Center Institution-in-Residence 2017 at tranzit.cz (Prague, Czech Republic).

September 28, Thursday, 19:00

“Politics of Art in Post-Maidan Ukraine” lecture by Vasyl Cherepanyn (Ukraine) and discussion, moderated by David Quigley (Germany) at Depot (Vienna, Austria).

October 1, Sunday, 17:00

“Reality, Show” performance by Valentyna Petrova (Ukraine) at Swab Barcelona (Spain).

October 3, Tuesday, 10:00

“Europe Facing Populism” conference with the participation of John B. Judis (USA), Marc Crepon (France), Raquel Garrido (France), Rachide Benzine (France), Chantal Delsol (France), Balla Fofana (France), Vasyl Cherepanyn (Ukraine), Marion Fontaine (France), Igor Stokfiszewski (Poland), et al. at Columbia Global Centers | Paris (France).

October 13, Friday, 18:00

“Ukrainian History as World History: 1917-2017” keynote speech by Timothy Snyder (USA) at Institute for Human Sciences (Vienna, Austria).

October 15, Sunday, 19:00

“Ukraine: Сulture in Conflict II” discussion with the participation of Ivan Krastev (Bulgaria), Vasyl Cherepanyn (Ukraine) and Fleur de Weerd (the Netherlands) at Castrum Peregrini (Amsterdam, the Netherlands).

October 25, Wednesday, 21:00 – October 30, Monday

“Women’s Texts” exhibition, curated by Oksana Briukhovetska (Ukraine) at Cultural Center Casa del Reloj, within Transeuropa Festival 2017 (Madrid, Spain).

October 26, Thursday, 18:00

Guided tour to “Women’s Texts” exhibition and public talk about feminization of art by Oksana Briukhovetska (Ukraine) at Cultural Center Casa del Reloj, within Transeuropa Festival 2017 (Madrid, Spain).

October 28, Saturday, 17:00

“The New Internationale: Below and Above the Nation” symposium with the participation of You Mi (China), Oliver Ressler (Austria), Vasyl Cherepanyn (Ukraine), Catherine Hug (Switzerland), Luigi de Magistris (Italy), Gesine Schwan (Germany), Ugo Mattei (Italy), et al. at Matadero, within Transeuropa Festival 2017 (Madrid, Spain).

December 1, Friday, 19:00

“People Who Came to Power” screening and talk by Oleksiy Radynski (Ukraine), moderated by Tom Waibel (Austria) at Depot (Vienna, Austria).